Zakończyła się 2. edycja ogólnopolskiej akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom organizowana przez Przystanek Rodzinka. Inicjatywa ta promuje czytelnictwo i instytucje je wspierające. Zwraca także uwagę na ogromny potencjał bibliotek - tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej, ale i tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka.
Głęboko zakorzeniona w Przystanku Rodzinka idea wychowania dzieci poprzez czytanie stanowi podstawę inicjatywy. Wspólny czas poświęcony lekturze książek i rozmowie inspirowanej tematami czy fabułą opowieści jest niezwykle cennym narzędziem edukacyjnym. Przystanek Rodzinka wyróżnia biblioteki, które nie tylko rozbudzają wyobraźnię i promują miłość do literatury, ale są też przestrzenią pełną ciepła, akceptacji i twórczej swobody.
W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie pierwszą edycją, Przystanek Rodzinka powtórzył akcję, docierając do jeszcze większej liczby bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników.
Wspólne zaangażowanie czytelników bibliotek, wydawnictw, instytucji kultury i polskich artystów zaowocowało wyróżnieniem w drugiej edycji aż 231 bibliotek!
Przystanek Rodzinka stworzył listę oraz mapę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, czyli bibliotek, które:
• posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci w różnym wieku,
• promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
• charakteryzują się przyjazną atmosferą, a personel biblioteki jest pomocny dziecku,
• oferują różnorodny materiał – nie tylko książki, ale także audiobooki, gry edukacyjne, komiksy, materiały multimedialne itp.
• dysponują kącikiem do czytania i zabawy,
• regularnie organizują różnego rodzaju warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania z autorami itp.
• posiadają ciekawą aranżację przestrzeni – np. kolorowe dekoracje, prace czytelników, tematyczne kąciki czy specjalne miejsca dla dzieci,
• współpracują z lokalną społecznością – np. ze szkołami i przedszkolami,
• lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz inicjatywę aktywnej lektury.
Zgłaszanie bibliotek do 2. edycji miało miejsce w lipcu i sierpniu 2023 roku. Spośród komentujących wybrano 10 osób, do których powędrowały paczki z książkami dla dzieci od wydawnictw i instytucji wspierających akcję.
Więcej informacji na temat wszystkich edycji akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom można znaleźć na stronie https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/
Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak – logopedę na Teneryfie i nauczycielkę języka polskiego jako obcego, która wraz z mężem i synami pokazuje internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.
Akcji z pełnym zaangażowaniem i pasją patronowały organizacje: Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Wydawnictwo PWN i Azymut, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Gajusz, Rajd Flaminga oraz portale internetowe Mamy Mamom, CzasDzieci.pl i Bliżej Przedszkola.
Partnerami wspierającymi akcję są: Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Harper Collins Polska, NO SMOG RENT, Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Muduko Wydawnictwo Muchomor, Wydawnictwo Papilon, Wydawnictwo Publicat, Magazyn dla dzieci „Świerszczyk”, Księgarnia TaniaKsiazka.pl, Wydawnictwo Tatarak, Wydawnictwo Wilga oraz Wydawnictwo Zakamarki.
W ramach akcji i Rajdu Flaminga, Przystanek Rodzinka odwiedził biblioteki w różnych częściach Polski, wspierając przy tym charytatywny cel rajdu. Filmy z tych wypraw znajdują się na blogu.
Przystanek Rodzinka planuje regularne wznowienia akcji mające na celu aktywizację i zachęcenie do odwiedzin bibliotek z dziećmi, a przy tym promocję czytania z dziećmi od najmłodszych lat.