W uroczystości poprowadzonej przez dyrektora biblioteki Jerzego Misiurskiego wziął udział zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski a także członkowie DKK, seniorzy z Klubu „Niezapominajka”, członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki z Zespołu Szkół Powiatowych im. S. Staszica w Opocznie wraz z opiekunem Marzeną Jarugą, oraz czytelnicy i sympatycy opoczyńskiej książnicy. Dyrektor biblioteki dedykował tegoroczną edycję Narodowego Czytania zmarłemu 2 lata temu Tomaszowi Knapikowi.
To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.
Tegoroczna edycja poświęcona została „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.