Aktualności

ODSŁUCHAJ

Wakacje w Bibliotece

Opublikowano dn. 27.07.2021
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

WAKACJE W OODZIALE DLA DZIECI

9 sierpnia 2021 r.

9 sierpnia to Dzień Miłośników Książek, w związku z tym na dzisiejszych zajęciach tworzyliśmy własne książki. O ty, jak powstaje książka dzieci dowiedziały się ksiązki Urszuli Witkowskiej: Czytuś odkrywa tajemnice. skąd się biorą książki?".

6 sierpnia 2021 r.

Na dzisiejszych zajęciach wykonywaliśmy zakładki do książek. Każdy prawdziwy czytelnik nie wyobraża sobie bez nich lektury, dlatego z przyjemnością tworzyliśmy przeróżne zakładki. Część z nich czeka na naszych czytelników :-)

2 sierpnia 2021 r.

Dzisiaj mieliśmy okazję spotkać wyjątkowego gościa, bohatera pewnej książki. "Plastusiowy pamiętnik" jest jedną z najpopularniejszych polskich powieści dla dzieci. Opisuje świat siedmiolatka widziany oczami małego ludzika z plasteliny, tytułowego Plastusia – ikony polskiej kultury dziecięcej. Został on ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Mieszka w piórniku dziewczynki, gdzie ma wielu przyjaciół, między innymi gumę-myszkę, ołówek, pióro, scyzoryk i stalówki. Na zajęciach dzieci wysłuchały historii Plastusia, kolorowały i wycinały jego postać oraz lepiły z plasteliny swoje Plastusie.

29 lipca 2021 r.
 
Tematem piątkowego spotkania było kodowanie. Kolorując rysunki dzieci poznawały tajniki kodowania. Kodowanie jest świetną zabawą, która w przyszłości może zaowocować predyspozycjami do trudnej sztuki programowania.
W drugiej części spotkania uczestnicy tworzyli wzięli udział w konkursie profilaktycznym "Sport to zdrowie".

26 lipca 2021 r.

Tematem poniedziałkowego spotkania była "plama na pamiątkowym obrusie mamy". Inspiracją do zajęć była książka Iwony Chmielewskiej pt. "Kłopot" - dostępna również w bibliotece ---> Kłopot

Książka rozwija wyobraźnię i zachęca do współtworzenia własnej wersji wydarzeń (co jeszcze mogło się stać?). Dziewczynka prasuje haftowany obrus, cenną pamiątkę po babci, zamyśla się i na białym płótnie powstaje ślad spalonego żelazka. To prawdziwy kłopot.

Uczestnicy spotkania tworzyli własne interpretacje owej plamy. Następnie z rysunków powstała całkiem ciekawa historia, w której znalazły się takie elementy jak: tajne przejście do Esterki, logo Klubu Sportowego Ceramika, a także koty, myszy, ufoludki i Generał.

 

23 lipca 2021 r.
 

Pamiętacie zabawę z dzieciństwa – PODCHODY???

Dzisiaj dzieci mogły wczuć się w rolę poszukiwaczy skarbów. Bibliotekarki przygotowały szereg zagadek, rebusów i łamigłówek. Poprzez wskazówki pozostawione w różnych miejscach uczestnicy zajęć mogli poznać bibliotekę w ciekawy sposób. Oprócz tego w bibliotece zostały ukryte elementy układanki, którą na koniec dzieci wspólnie ułożyły. Natomiast każda odkryta litera w rebusach utworzyła zaszyfrowane hasło. Wskazówki ukryte były w różnych miejscach : w oddziale dla dzieci, w czytelni, w wypożyczalni dla dorosłych, w zabytkowych piwnicach, w ławeczce Esterki, gabinecie dyrektora, a także jako film na Totemi.

 
19 lipca 2021 r.
 

Za nami kolejny dzień wakacji z biblioteką w Oddziale dla dzieci.

Dzisiaj dzieci tworzyły bransoletki z muliny. Nie było to łatwe zadanie, ale każdy uczestnik zajęć zrobił piękną, niepowtarzalną ozdobę na rękę. Takie bransoletki (nie zawiązane) mogą służyć również jako zakładki.

 

9 lipca 2021 r.

 

Tym razem tematem spotkania były uczucia. Dzieci wymieniały wszystkie uczucia jakie przychodziły im do głowy. Następnie porządkowaliśmy emocje na pozytywne i negatywne. Było to bardzo trudne, ponieważ doszliśmy do wniosku, że uczucie, które jest pozytywne może przekształcić się w negatywne i odwrotnie.

Zastanawialiśmy się też co robią uczucia i tu pomocna nam była książka Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?” przepięknie zilustrowana przez Aleksandrę Zając,

Następnie uczestnicy spotkania rysowali swoje własne interpretacje uczuć. Na koniec omówiliśmy wszystkie rysunki.

„Co robią uczucia?” Tina Oziewicz --> Co robią uczucia?

 

5 lipca 2021 r. 

Za nami pierwszy dzień wakacji w Oddziale dla dzieci. 

Dziś na podstawie książki „Czytuś odkrywa tajemnice, czyli skąd się biorą książki” autorstwa Urszuli Witkowskiej i Iwony Witkowskiej dzieci tworzyły własne książki. ☀️

---> Czytuś

Liczba wyświetleń: 1660

Powrót
Kalendarz