Czytamy bo lubimy

ODSŁUCHAJ

O Rocky’em Marciano czyta Jarosław Wydra

Opublikowano dn. 08.01.2021
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

Gościem pierwszego odcinka w tym roku „Czytamy bo lubimy” jest Jarosław Wydra.

 
Gościem pierwszego odcinka w tym roku „Czytamy bo lubimy” jest Jarosław Wydra. Był wicedyrektorem Programu
I Polskiego Radia, obecnie jest szefem newsroomu rozgłośni Radia 7 z Mławy. Jest serwisantem oraz autorem audycji "Żyj ekologicznie" i "Kultura fizyczna".
Jarosław Wydra czyta fragmenty biografi legendarnego Rocky’ego Marciano.
 
Dziekujemy serdecznie  za pomoc w realizacji materiału.
 
Przemysław Słowiński "Rocky. Biografia legendarnego boksera"
Wydawnictwo 
Zona Zero Books
 
Biografia Rocky’ego Marciano, który stał się pierwowzorem postaci filmowego „Rocky’ego” z Sylvestrem Stallone’em w roli głównej.
Z zawodowego ringu zszedł niepokonany. Wygrał aż 49 walk z rzędu(z tego 88% przed czasem), ustanawiając rekord do dziś niepobity przez żadnego boksera kategorii ciężkiej.
Syn emigrantów, jego prawdziwego nazwiska (Rocco Francis Marchegiano ) nie mogli wymówić komentatorzy, zaczął więc występować pod pseudonimem Marciano. Eksperci nie wróżyli mu wielkiej kariery bokserskiej. Uważali, że jest za stary (rozpoczynając karierę zawodową liczył już 24 lata), za niski (178 cm), za lekki (88 kg), z krótkim zasięgiem ramion (172 cm), dysponował tragicznie słabą techniką.
Zajął się nim Charlie Golman - odkrywca i wychowawca czterech zawodowych bokserskich mistrzów świata. Wykorzystał największy atut młodego Włocha: ponadprzeciętną odporność na ciosy i ból dzięki którym zyskał przydomek „The Rock” - Skała.
Pod jego ciosami pękały szczęki rywali. Carmine Vingo został przewieziony do szpitala ze złamaną podstawą czaszki i wylewem krwi do mózgu. Przez tydzień znajdował się w śpiączce i miał sparaliżowaną połowę ciała.
Był niepokonanym mistrzem świata wszechwag w latach 1952-1956.
W lipcu 1969, a więc trzynaście lat po zakończeniu kariery, zgodził się wystąpić w fikcyjnym filmowym pojedynku bokserskim u boku innej - w tamtych czasach niepokonanej - legendy boksu, Mohammeda Ali.
Dla potrzeb walki schudł ponad 20 kilo a dla potrzeb kinowych - założył perukę.
Porównując 58 parametrów obu zawodników mierzonych podczas walki, najsilniejszy w tamtych czasach Superkomputer, NCR-315, przyznał zwycięstwo Rockyemu - przez nokaut w 13 rundzie.
źródło: lubimyczytać.pl
 
Film posiada napisy, które należy uruchomić z pozycji ustawień filmu.
 
Liczba wyświetleń: 1873

Powrót
Kalendarz