Aktualności

ODSŁUCHAJ

Odkrywali sekrety Esterki

Opublikowano dn. 21.11.2025
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

W piątek, 21 listopada 2025 r. uczniowie klas 4, 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej w Sokołowie odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Stefana Janasa w Opocznie, mieszczącej się w zabytkowym Domu Esterki. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc w mieście – budynek pełen historii, legend i charakterystycznej architektury, która przenosi odwiedzających w zupełnie inny świat.

Po wejściu do środka uczestnicy zostali powitani przez bibliotekarki Agnieszkę Goworek i Beatę Róg, które w ciekawy sposób opowiedziała o historii Domu Esterki, jego znaczeniu dla Opoczna oraz o funkcjonowaniu dawnej i współczesnej biblioteki. Uczniowie poznali również legendę o Esterce, która od lat wzbudza zainteresowanie mieszkańców i turystów.

Następnie młodzież miała okazję zwiedzić poszczególne pomieszczenia biblioteki oraz poznać postać patrona biblioteki Stefana Janasa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zgromadzone w bibliotece zbiory, w tym najstarsze i najcenniejsze książki – cymelia, które zwykle nie są udostępniane czytelnikom. Możliwość zobaczenia tak wyjątkowych egzemplarzy z bliska zrobiła na uczniach duże wrażenie. Bibliotekarki opowiedziały o ich pochodzeniu, sposobach przechowywania oraz o tym, dlaczego są tak istotne dla dziedzictwa kulturowego regionu.

Wizyta w Domu Esterki okazała się nie tylko lekcją historii i kultury, ale również wspaniałym zachęceniem do czytelnictwa. Uczniowie wrócili do szkoły zainspirowani, bogatsi o nową wiedzę i pełni wrażeń.

Liczba wyświetleń: 116

Powrót
Kalendarz