Aktualności

ODSŁUCHAJ

Spotkanie autorskie z poetką Józefą Nitą

Opublikowano dn. 18.03.2024
Autor: Agnieszka Goworek

18 marca 2024 r. w bibliotece gościli uczniowie z kl. II AE technikum z Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie wraz z opiekunkami : Elżbietą Kowalczyk i Marzeną Jarugą.

Zostali zaproszeni przez pracownika Czytelni – Elżbietę Koćmiel z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Poezji, który został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. „Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

   Na spotkanie autorskie, zatytułowane „Podróż przez życie z poezją”, została zaproszona lokalna poetka, emerytowana nauczycielka - Józefa Nita, której całe życie było związane z poezją, co jest odzwierciedlone  w jej twórczości. Pani Józefa „zabrała” młodzież na poetycki spacer po Opocznie. Prezentowała w swoich wierszach piękno zabytkowych budowli naszego miasta (np. „Plac Kościuszki”), legendę o królu Kazimierzu i Esterce („Król wielki i miłość wielka…”, opoczyński folklor  („Duma Opocznianki”, „Opoczno stolicą oberka” i tradycje („Piękne tradycje”). W utworach doceniona została też ważna rola książki i biblioteki („Książka najlepszy przyjaciel”, Książki się odpłacą”). Pani Józefa nie omieszkała też nawiązać do nadchodzącej, wesołej i pięknej pory roku tj. wiosny  („Wiosna”).

   Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i też pięknie czytali wiersze poetki.                                           

Liczba wyświetleń: 105

Powrót
Kalendarz