Aktualności

ODSŁUCHAJ

Z wizytą w Kraśnicy

Opublikowano dn. 24.10.2023
Autor: Agnieszka Goworek

W piątek 20 października 2023 r. bibliotekarki Beata Róg i Agnieszka Goworek odwiedziły uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kraśnicy.

Uczniowie "zerówki" oraz klas I-III poznały nietypowe książeczki-zabawki, które służą nie tylko do czytania, ale też poznawania otaczającego świata na wiele różnych sposobów. Ciekawostką były książki trójwymiarowe, magiczne ale także i takie bez obrazków Książka bez obrazków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również książeczki paragrafowe, w których czytelnik sam decyduje, jak potoczą się losy bohaterów.

Kolejne zajęcia odbyły się w dwóch grupach klasy IV - VI oraz klasy VII - VIII. Wprowadzeniem do zajęć było wysłuchanie pisenki Sanah "Nic dwa razy" autorstwa Wisławy Szymborskiej. Michał Rusinek w książce „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” przedstawia inspirującą historię najpopularniejszej polskiej poetki na świecie, patronki roku 2023.  Uczniowie poznali ciekawostki z jej życia. Razem uczestniczyli w nierymowanej zabawie, którą wymyśliła sama Wisława Szymborska. Zabawa polegała na przeczytaniu krótkiego opowiadania, które nie miało przymiotników. Najpierw wszyscy wymyślali najdziwniejsze i najśmieszniejsze przymiotniki, które później powędrowały w puste miejsca tworząc zabawną historię.

Uczestnicy lekcji dowiedzieli się również, że Wisława Szymborska nie tylko pisała wiersze, ale również tworzyła kolaże, które nazywała „wyklejankami”. Na kartoniku naklejała elementy wycięte z gazet. „Wyklejanki” stały się inspiracją do zajęć plastycznych. Wykorzystując materiały wtórne, stare gazety uczniowie wykonali przepiękne kolaże w formie zakładek do książek.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do Szkoły Podstawowej w Kraśnicy Pani Edycie Grzywacz i  Pani Annie Lewandowskiej oraz Pani dyrektor Alicji Ziółkowskiej.

Dziękujemy za to inspirujace spotkanie!

Liczba wyświetleń: 1517

Powrót
Kalendarz