Aktualności

ODSŁUCHAJ

Spotkanie z poetką Józefą Nitą

Opublikowano dn. 15.05.2023
Autor: Beata Róg

12 maja 2023 roku, w ramach Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej im. S. Janasa gościła Józefa Nita, poetka z Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy VI b z wychowawczynią Beatą Dacz ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Opocznie.

Pani Józefa opowiadała młodzieży o początkach swojego pisarstwa, udziale w konkursach poetyckich, działalności w OKL „Nad Wąglanką”. Podkreślała bardzo ważną rolę czytania, które wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, co bardzo pomocne okazuje się przy pisaniu wierszy. Mówiła też uczniom o budowie i rodzajach wierszy (rymowanych i białych). Czytając swoje utwory o książce, bibliotece, Domu Esterki, zachęcała zebranych, aby rozpoznawali, jaki to rodzaj wiersza.

Poetka podkreślała też ważną i ponadczasową rolę książki w swoim utworze pt. „Opowiadanie  o książkach i Sowie – Mądrej Głowie” w myśl hasła:

 „Czy słońce świeci czy brzydka pogoda,

Na dobrą książkę zawsze jest moda”.

Chętni uczniowie opowiadali o ostatnio przeczytanych przez siebie książkach.

Jedna z dziewcząt (Julia) podzieliła się swoją pasją pisania opowiadań i marzeniem napisania własnej książki. Zebrani dyskutowali też na temat ekranizacji niektórych utworów literackich i rozważali czy lepsza jest książka czy film.

Pani Józefa czytała też wiersze o książkach i bibliotece innych lokalnych twórców np. Marianny Ksyty, Ireny Plucińskiej czy Bożeny Wijaty.

Liczba wyświetleń: 499

Powrót
Kalendarz