Aktualności

ODSŁUCHAJ

Prelekcja o Powstaniu Styczniowym

Opublikowano dn. 11.05.2023
Autor: Agnieszka Goworek

W ramach obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioteki młodzież z Zespołu Szkół Powiatowych im. S. Staszica w Opocznie z klas 1A i 1 TAU pod opieką Marzeny Jarugi wysłuchała prelekcji powiązanej z prezentacją multimedialna nawiązującą do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Opoczyńskiej, które rozpoczęło się w styczniu 1863 i trwało 1864 rok.

Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Uczniowie poznali sylwetki dowódców powstania w naszym rejonie oraz bliżej poznali miejsca bitew i potyczek w naszej okolicy . Wielu mieszkańców z pobliskich  miejscowości  walczyło w szeregach powstańczych, wielu niosło pomoc powstańcom organizując broń, żywność, paszę dla koni, opiekując się rannymi.

Na zakończenie spotkania zwiedzili wystawę z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego „Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma!”, która znajduje się w piwnicach Domu Esterki. Został na niej zaprezentowany wybór publikacji dotyczących powstania . Najwięcej miejsca poświęcono dokumentom związanym z województwem łódzkim.

Lekcję oraz relację ze spotkania przygotowała Dorota Grudzień.

Liczba wyświetleń: 676

Powrót
Kalendarz