Aktualności

ODSŁUCHAJ

"Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma!”. Wystawa w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.

Opublikowano dn. 04.05.2023
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy "Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma!”. Wystawa jest dostępna w dniach 4-31 maja 2023 r., w godzinach pracy biblioteki, w zabytkowych podziemiach Domu Esterki.

Ogłoszenie Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego z 22.01.1863 r. traktowane jest jako początek Powstania Styczniowego, najdłuższego zrywu narodowego w okresie zaborów. Zbrojny opór przeciwko Imperium Rosyjskiemu trwał do połowy 1864, miał charakter partyzancki i objął swym zasięgiem Królestwo Polskie i część wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej. Bezprecedensowy, desperacki Zryw Styczniowy wciągnął w swą orbitę ogromne rzesze polskich patriotów i zyskał silne poparcie zagranicznych sojuszników. W obronie narodowych praw Polaków wypowiadali się dyplomaci, parlamentarzyści i rządy wielu krajów europejskich. Działanie te nie odniosły większego skutku, a po upadku powstania represje carskie osiągnęły nienotowaną wcześniej skalę.


Wydarzenia te zasługują na najwyższy honor, na należyte upamiętnienie, a pamięć o uczestnikach walk lat 1863-64 nie może zaniknąć.
W roku 2023 przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Aby nadać obchodom tego tak ważnego w historii Polski wydarzeniu właściwą rangę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” realizowany przez Biuro „Niepodległa”. Do programu zgłoszono blisko 600 projektów, z których akceptację i dofinansowanie uzyskało 130 najlepszych propozycji, a wśród nich projekt obchodów powstania 1863 zaproponowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi.


Wystawa w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r., na której zaprezentowany został wieloaspektowy wybór publikacji dotyczących przebiegu tragicznych wydarzeń z lat 1863-64, najważniejszych bitew, czołowych postaci powstania a także losów zwykłych ludzi na tle zawirowań historii. Na wystawie szczególne miejsce zajmą dokumenty związane z walkami w regionie łódzkim.

Liczba wyświetleń: 848

Powrót
Kalendarz