Aktualności

ODSŁUCHAJ

Prelekcja: „Powstanie styczniowe w regionie opoczyńskim”

Opublikowano dn. 13.02.2023
Autor: Agnieszka Goworek

W ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w naszej bibliotece gościł Wiktor Pietrzyk, pracownik opoczyńskiego muzeum.

  Wygłosił prelekcję na temat powstania styczniowego w regionie opoczyńskim połączoną z prezentacją multimedialną dla zaproszonych z tej okazji uczniów kl. VIII wraz z nauczycielkami: Ewą Wilk i Katarzyną Cieślik.

   Spotkanie odbyło się w podziemiach Domu Esterki, gdzie więzieni byli powstańcy styczniowi, o czym wzmianka jest w powieści „Wierna rzeka” Stefana Żeromskiego. Obecnie w piwnicach biblioteki mieści się Izba Pamięci Powstania Styczniowego. W 2012 r. w naszej książnicy odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci, której inicjatorem był niedawno zmarły Włodzimierz Koperkiewicz.

   Pan Wiktor w bardzo ciekawy sposób omówił przebieg powstania na naszym terenie od 1863 do 1864 roku. Młodzież zapoznała się z miejscami bitew i potyczek (np. Studzianna, Ossa) oraz przywódcami powstania .Uczniowie dowiedzieli się, że wielu powstańców i mieszkańców udzielających wsparcia powstańcom styczniowym było represjonowanych. Pan Wiktor pokazał też młodzieży miejsca pamięci po powstaniu styczniowym.

   Na terenie ziemi opoczyńskiej istnieje wiele miejsc pamięci po powstaniu styczniowym, np. Pomnik ku czci powstańców przy ul. Piotrkowskiej w Opocznie, pomniki na grobach powstańców na Cmentarzu przy ul. Moniuszki w Opocznie czy też cmentarzach w Studziannie i Białaczowie.

   Na zakończenie spotkania zostały zaprezentowane ciekawostki dotyczące tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Młodzież podziękowała panu Wiktorowi za bardzo interesującą i niezapomnianą lekcję historii.

Liczba wyświetleń: 771

Powrót
Kalendarz