Poetka Józefa Nita w Bibliotece Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie

Opublikowano dn. 08.12.2022
Autor: Beata Róg

7 grudnia 2022 r. na zaproszenie pracowników Czytelni w opoczyńskiej bibliotece gościła Józefa Nita, poetka z Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”.

W poetyckiej lekcji udział wzięli uczniowie kl. VI a ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Opocznie pod opieką nauczycielki Renaty Jurek. Pani Józefa opowiedziała zebranym o początkach swojego pisarstwa. Przypomniała o utworzeniu, założycielach i działalności Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Wspominała też udział w Międzynarodowych Konkursach Poezji w Wąglanach. Na przykładach z własnej twórczości, poetka mówiła uczniom o budowie i rodzajach wierszy (wiersze rymowane, białe, sonety, limeryki, fraszki, haiku). Wprowadziła zebranych w świat poezji czytając swoje wiersze i aktywizując młodzież do prezentowania wybranych utworów. Wierszem „Polska Wigilia” nawiązała do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, co było też okazją do złożenia świątecznych życzeń.