Aktualności

ODSŁUCHAJ

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Opublikowano dn. 12.10.2022
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

12 października 2022 r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającym przy Bibliotece Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie omawialiśmy powieść "Potosi. Góra, która zjada ludzi" Ander Izagirre.

 

"Potosi. Góra, która zjada ludzi" Ander Izagirre

W XVI wieku położona w boliwijskich Andach kopalnia srebra Cerro Rico de Potosí finansowała w dużej mierze Imperium Hiszpańskie. Powstałe wokół niej miasto rozrosło się do rozmiarów większych niż ówczesny Londyn, a zamieszkujący je koloniści, wyzyskując miejscową ludność, pławili się w dobrobycie. Dziś Potosí to piekło na ziemi – jedno z najbiedniejszych miast w Ameryce Południowej, o powietrzu tak nasyconym metalami i kopalnianym pyłem, że jego mieszkańcy cierpią na liczne schorzenia, ślepną, powoli się duszą. Kopalnię w Potosí zachodnie korporacje eksploatują tak zachłannie, że góra, w której jest umiejscowiona, coraz bardziej się sypie. Na razie jednak w jej mroku umierają ludzie.
Ander Izagirre napisał wstrząsający reportaż, w którego centrum umieścił czternastoletnią dziewczynkę. Alicja ma młodszą siostrę, ich matka popadła w długi, często nie stać ich na to, by kupić choćby ziemniaki, więc nie zważając na przepisy, dziewczynka pracuje w kopalni, by przetrwać. Hiszpański reporter opisując historię konkretnych ludzi, pozbawionych jakichkolwiek praw pracowniczych, opuszczonych przez państwo, traktowanych jak nieopłacana zwierzęca siła, bo zarabiających ledwie tyle, by się wyżywić, odsłania do czego doprowadziła przeprowadzona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy liberalizacja gospodarcza Południa. Podczas gdy zachodnie rządy bogacą się na spekulacji surowcami, posiadające te surowce biedne kraje popadają w jeszcze większą nędzę. Przyjmują więc zagraniczną pomoc wraz z jej warunkami, a więc wyrzekają się kontroli nad zachodnimi spółkami, nie ingerują w ich relacje z pracownikami, pozwalają na to, by dzieci harowały w zagrażających życiu warunkach.

Potosí. Góra, która zjada ludzi to historia niekończącego się wyzysku boliwijskiej ludności, najpierw przez konkwistadorów i kolonistów, a obecnie przez globalne korporacje, wspierane przez polityków i Kościół. Izagirre pokazuje, jak wyzysk ten rodzi anarchię i terror. Kradzieże, przemoc domowa, gwałty na kobietach i dzieciach są w Potosí na porządku dziennym. Górnicy umierają młodo, ale zanim to się stanie, w domu egzekwują swoją władzę w sposób równie bezwzględny jak w pracy czynią to ich przełożeni. Najbardziej jak zwykle – cierpią dziewczynki i kobiety. [źródło: Lubimyczytać.pl]

 

Kolejne spotkanie już w następnym miesiącu. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy nowych Klubowiczów !!!


 

Jak zostać uczestnikiem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki?

 1. Należy skontaktować się z koordynatorem Klubu, który powstał przy Bibliotece Publicznej w Opocznie i zgłosić swoją chęć uczestnictwa.

2. Należy wypełnić oświadczenie uczestnika i przekazać je koordynatorowi Klubu.

3. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. U. 1997, Nr 133, poz. 883) należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w oświadczeniu uczestnika, a także na wykorzystanie do publikacji nadsyłanych w trakcie pracy nad projektem zdjęć i materiałów w celach programowych DKK.

3. Po zatwierdzeniu zgłoszenia koordynator przekaże jeden egzemplarz książki, która będzie omawiana na najbliższym spotkaniu.

 

4. Należy przyjść na umówione spotkanie DKK i podyskutować wraz  z innymi uczestnikami o wrażeniach po przeczytanej książce.

o
v  

 

Liczba wyświetleń: 646

Powrót
Kalendarz