Wolfgang (niezwyczajny)

Opublikowano dn. 28.09.2022

28.09.2022 r. klasa VIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Opocznie wzięła udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu „Książki do zadań specjalnych” Wydawnictwa Widnokrąg.

Warsztaty literackie na podstawie książki „Wolfgang (niezwyczajny)”, której autorem jest Laia Aguilar, były okazją do rozmowy na temat osób z autyzmem. Dzieci obejrzały krótki film wprowadzający w temat autyzmu „Amazing thing Happen – polish (Narrated by Kayah). Następnie bibliotekarki przybliżyły postać Wolfganga, bohatera książki, który jest chłopcem w spektrum autyzmu. Zainspirował on uczestników spotkania do rozmowy o tym, w czym jesteśmy podobni, a co nas różni i dyskusji na temat zalet różnorodności. Bohater książki ma nietypowe cechy, które uczniowie bądź próbowali odnaleźć w sobie, bądź wymienić swoje nietypowości. Celem ćwiczenia było wskazanie, że każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, nawyki i bardzo istotne jest, by akceptować sposób bycia innych. Na koniec zajęć stworzyliśmy, tak jak Wolfgang, listę rzeczy pozytywnych, które ostatnio nam się przytrafiły.

Celem naszego spotkania było kształtowanie empatii jako umiejętności akceptacji odmienności jaką jest autyzm.