O mowie nienawiści i hejcie

Opublikowano dn. 04.05.2022

Zajęcia o mowie nienawiści i hejcie w oddziale dla dzieci

„O mowie nienawiści i hejcie” rozmawiali uczestnicy zajęć zorganizowanych 4 maja 2022 r. przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Janasa w Opocznie w ramach akcji organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska.
Podczas spotkania uczniowie klasy VIII b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Opocznie mieli okazję poznać temat mowy nienawiści i hejtu. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej ankiety, w której uczestnicy określili, jak dużo wiedzą o mowie nienawiści, oraz od rozmowy o krytyce i jej roli w życiu. Kolejnym etapem spotkania  była prezentacja multimedialna przygotowana przez bibliotekarki, dzięki której młodzież usystematyzowała swoją wiedzę w omawianym temacie. Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia praktyczne w grupach, które przygotowywały konkretne przykłady zachowań będących i niebędących hejtem. Prezentowanie ich pozostałym uczestnikom spotkania było również okazją do dyskusji. Najważniejsza częścią spotkania była rozmowa metodą „burzy mózgów”, która dotyczyła sposobów radzenia sposobie z mową nienawiści i hejtem. Dzięki spotkaniu uczestnicy nie tylko pogłębili swoją wiedzę w tym temacie, ale również mieli okazję dowiedzieć się, jak ważna jest postawa otwartości i akceptacji  wobec innych ludzi oraz poznali sposoby reagowania i przeciwdziałania mowie nienawiści i hejtowi.
Zajęcia z przyjemnością przeprowadziły Agnieszka Goworek i Beata Róg - bibliotekarki Oddziału dla dzieci Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie.