Aktualności

ODSŁUCHAJ

Rocznica urodzin patrona biblioteki - Stefana Janasa

Opublikowano dn. 17.01.2022
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

17 stycznia przypada rocznica urodzin naszego patrona - Stefana Janasa.

 

Z tej okazji Tomasz Łuczkowski Zastępca Burmistrza Opoczna Gmina Opoczno, Jerzy Misiurski dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie oraz Zdzisław Miękus dyrektor MDK Opoczno złożyli kwiaty pod mozaiką upamiętniającą tego wybitnego opocznianina.

Stefan Janas w czasie codziennej pracy dla lokalnej społeczności, charakteryzującej się różnorodnością działań, pozostawał wierny wzorom postaw patriotycznych. Był jednym z najbardziej wyróżniających się mieszkańców Opoczna, a także pierwszym burmistrzem Opoczna po odzyskaniu niepodległości. Już w okresie zaborów był wyrazicielem dążeń niepodległościowych opocznian, aktywnym działaczem społecznym Opoczna oraz inicjatorem wielu przedsięwzięć. W obliczu niebezpieczeństwa „czerwonej zarazy” w 1920 r. jako ochotnik poszedł na wojnę, aby dać przykład innym. Nigdy z niej nie powrócił a miejsce jego pochówku jest nieznane.

 

Biblioteka stawia za cel upamiętnienie i przybliżenie sylwetki Stefana Janasa, poprzez lekcje biblioteczne, konkursy poetyckie i inne przedsięwzięcia, które będą poświęcone naszemu patronowi.

 

 

Liczba wyświetleń: 1102

Powrót
Kalendarz