Aktualności

ODSŁUCHAJ

Świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Opublikowano dn. 07.12.2021
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

7 grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 
Tematem spotkania była książka "Pszczelarz z Aleppo" Christy Lefteri, która wywołała ciekawą rozmowę na temat migracji i uchodźców.
 
"Pszczelarz z Aleppo" Christy Lefteri
 
Nuri i Afra mieszkają w Aleppo. Ich dom pachnie jaśminem, miodem i kardamonem, rozbrzmiewa śmiechem dziecka oraz brzęczeniem pszczół w ulach rozstawionych w ogrodzie. Przychodzi jednak dzień, gdy woń popiołu zasnuwa miasto, a małżonków dotyka niewyobrażalna tragedia. Muszą opuścić Syrię. Nocna ucieczka z miasta obstawionego przez snajperów to zaledwie początek długiej odysei przez lądy i morza, zamknięte granice, kolczaste druty, bezduszne procedury, nieuczciwość przemytników, własną rozpacz, niepewność. Kuzyn, który uczył Nuriego pszczelarstwa, dotarł do Wielkiej Brytanii. „Gdzie są pszczoły, tam są kwiaty, a gdzie są kwiaty, jest nowe życie i nadzieja” – pisze w e-mailu, powiadamiając, że znalazł pracę w pasiece. Czy Nuri i Afra dołączą do niego? Czy w tej podróży odnajdą samych siebie, rozdzielonych przez żałobę, utratę i grozę drogi, którą przeszli razem, a jakby osobno.

W 2016 roku Christy Lefteri, córka imigrantów cypryjskich, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii w trakcie tureckiej inwazji w 1974 roku, pracowała jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w Atenach. Pszczelarz z Aleppo to powieść zainspirowana wstrząsającymi opowieściami, które usłyszała tam od uciekinierów, zarówno dorosłych, jak i dzieci. [lubimyczytac.pl]
 
f    f
 
 g      a
 
 
Liczba wyświetleń: 1508

Powrót
Kalendarz