Aktualności

ODSŁUCHAJ

Zmieniamy się dla WAS!

Opublikowano dn. 17.05.2021
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

Zmieniamy się dla Was! Umieszczono stylowe napisy nad drzwiami: Wypożyczalni dla dorosłych, łazienki oraz zabytkowych piwnic.

Zmieniamy się dla Was!
 
   Biblioteka staje się piękniejsza i przede wszystkim funkcjonalna. Na parterze książnicy zostały odnowione i pomalowane na biało ściany. Już po wejściu do biblioteki oko cieszy odświeżony korytarz z nowym oświetleniem. Dalej odsłania się mozaika na cześć patrona książnicy Stefana Janasa. Tuż naprzeciwko mozaiki znajdują się drzwi prowadzące do zabytkowych piwnic. Nad drzwiami umieszczono napis "Podziemie Izba Pamięci Powstania Styczniowego - 1863 r."
 
   W czasie Powstania Styczniowego 1863 r. w piwnicach mieściło się więzienie dla powstańców. Wspomina o nim m. in. Stefan Żeromski w powieści "Wierna rzeka". W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości po 1918 r. mieściła się w nim siedziba Komendy Wojskowej, potem część oddziałów starostwa opoczyńskiego. W okresie II wojny światowej Dom Esterki zajmowały biura Spółdzielni Spożywców „Społem”.
 
  Stylowe napisy umieszczono nie tylko nad drzwiami zabytkowych piwnic, ale również nad drzwiami Wypożyczalni dla dorosłych oraz łazienki.  Zapraszamy wszystkie mamy z maluchami. Do użytku udostępniono wygodną łazienkę, dostosowaną również dla osób z niepełnosprawnością. Pomyślano też o najmłodszych. W łazience umieszczony jest przewijak dla niemowląt. Zapraszamy wszystkie mamy z maluchami.

 

Liczba wyświetleń: 1312

Powrót
Kalendarz