Aktualności

ODSŁUCHAJ

Narodowe Czytanie

Opublikowano dn. 05.09.2022
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

2 września 2022 r. w zabytkowych piwnicach Domu Esterki – siedziby Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie odbyła się XI edycja Narodowego Czytania. W tym roku zaproszeni goście czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W uroczystości wziął udział starosta powiatu opoczyńskiego Marcin Baranowski, wicestarosta Maria Barbara Chomicz, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski a także przedstawiciel posła na Sejm RP Roberta Telusa, Rafał Skoczylas. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli OKL „Nad Waglanką”, członków DKK oraz czytelników i sympatyków opoczyńskiej książnicy.

To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. Czytane w tym roku „Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Liczba wyświetleń: 555

Powrót
Kalendarz